2016-01-01

Kalendorius sausio mėnesiui
   Tradiciškai.
   Šį kartą kiek žiemiškai:


Nuotraukoje  - šiaurės vakarinio buvusios Aviacijos remonto gamyklos (nr.338, karinis dalinys 36860) perimetro kampas Skaistakalnyje.   Skaistakalnio tema paliesta neatsitiktinai. Štai tos pačios avia-remonto gamyklos rytinės pusės vaizdas apie 196? metus:


Nuotraukoje užfiksuota naujos kineskopų gamyklos "Ekranas" statybvietė.
Tolėliau teka dar neužtvenktas Nevėžis, dar tolėliau matosi medžių ir tvoros neužgožiančių aviacijos remonto gamyklos pastatų kompleksas (didžioji jų dauguma pastatyta tarpukariu).   Šventinį pranešimą vainikuoja - PABAM, PABABABAM! - niekur dar nematyta Panevėžio miesto nuotrauka, daryta iš lėktuvo 1944(?) metais su esminių vietų numeracija, mūsų įvardijimu ir komentaru. Aeronuotrauka leidžia suvokti sugriovimų mastą ir miesto stovį APK pabaigoje :

šaltinis

   Susivokimui siūlau veizėti Panevėžio sav. puslapyje talpintus istorinius miesto žemėlapius gretinant pastaruosius su pateiktu vaizdu:


1. Skaistakalnio parke buvusio 1-ojo art.pulko pastatai.

Nuotrauka iš E.P. kolekcijos.

2. Laisvės aikštėje nesimato ten ilgai stovėjusio prekeivių nakvynės namo su vidiniu kiemu:


3. Nepriklausomybės aikštė su sveiku Pijorų vienuolyno pastatu. Šalia Švč.Trejybės bažnyčios matyti gynybiniai apkasai/pylimai.4. Aktyviai kultivuota vieta dabartinių Bendruomenės rūmų vietoje Puzino g. gale, kur pasak pokario liudininkų buvo iškastos priešbombinės slėptuvės:

5. Dabartinis "Aukštaitijos" stadionas ir tarpukariu/pokariu turėjo savo vietą.

6. Panevėžio geležinkelio stotis. Pačio pastato neįžiūriu (sugriautas?), užtat geležinkelio atšakos užkaltos prekiniais vagonais. Už siauruko linijos matosi nedviprasmiški zigzago formos apkasai. Pats depas lyg ir sveikas.7. Išskirtinis Vaivadų viadukas, konstrukcijos būsena sunkiai įžiūrima.
p.s.

8. Be žymės - mama, pamačiusi miesto vaizdą prisiminė, kad netoli kalėjimo, Valančiaus g. šalia anuometinės žydų sinagogos buvo griuvėsių. Jie matosi aeronuotraukoje.

9. ...

10. ...
   "Karinės kraštotyros" bendruomenė tęsia savo veiklą ...


* * *Šventinis apskelbimas

 Su Naujaisiais Metais, gerbiamieji!


   Didžių švenčių proga aš, kaip tinklaraščio kuratorius, noriu padėkoti visiems, kurie savo kukliu dėmesiu ar dideliu darbu krašto istorijos tyrinėjimo/garsinimo veikloje padarė daug daugiau nei patys numano. 

   Jau šeši metai kai vystomas idėjinis sumanymas užvadinimu "Karinė kraštotyra". Sukaupta ir struktūrizuota  informacija savo mastu ir pobūdžiu neturi analogų ne tik Lietuvoje, bet ir Pasaulyje (jei klystu, patikslinkit, kas dar domisi Panevėžio krašto praeitimi tokioje siauroje srityje kaip karyba ?).  

   Šio reiškinio sėkmę lemia tai, kad prie sumanymo šerdies esantys žmonės visą darbą atlieka maksimaliai nuoširdžiai. To neįmanoma pasiekti jokioje bent mažiausią komercinę užuominą turinčioje veikloje.  Ir tai tiesa, kad ją kur :)

   Dar kartą noriu padėkoti visiems, kurie prisidėjo ir prisideda prie "Karinės kraštotyros" veiklos. Atleiskit, jog to nedarau pavardžiui - tai prieštarautų sumanymo vertybėms.

Sveikatos, Sėkmės ir Dvasinės ramybės 
Visiems. 

 Ačiū, kad esame!
  
* * *